Uršuľa Ferenčuková: SVET (PODĽA) URBANA

Svet básní, esejí, výrokov, rozprávok Jozefa Urbana. Svet piesní s jeho textami. Svet odtlačkov jeho života. Svet susediaci s nebom.

plagat urban 

 

Dramaturgia Uršuľa Ferenčuková
Scéna a kostýmy Peter Petrinec
Korepetície, aranžmá Ondřej Daniš
Réžia Richard Sanitra
   
PREMIÉRA 15.februára 2013
   
   
OSOBY A OBSADENIE:  
 Barbora Špániková /Dominika Výrostek Misárová
 
 Richard Sanitra
 
 Daniel Výrostek  
 Ondřej Daniš
   
Výnimočná inscenácia Svet (podľa) Urbana sa uvádza v komornom priestore Štúdia DJGT.
 
Ožívajú v nej básne, piesne, výroky, eseje, rozprávky aj míľniky života Jozefa Urbana. Je to svet, v ktorom znejú piesne s jeho textami. Svet plný odtlačkov Urbanovho života. Svet, ktorý je sám o sebe metaforou. Svet susediaci s nebom. Jozef Urban bol známy básnik, textár, publicista. Večný rebel, enfant terrible, prorok bohémov. Nežný, zúrivý, svoj. Človek, ktorý predčasne odišiel, ale ktorého slová znejú dodnes. Osobnosť, ktorú je dôležité si pripomenúť. Osobnosť, ktorá je navždy spätá aj s mestom Zvolen. Narodil sa v Košiciach, rozmach zažil v Bratislave, najspokojnejšie roky však boli práve tie vo Zvolene, kde žil niekoľko rokov až do tragickej autohavárie, ktorá vo veku 34 preťala niť jeho života a tvorby.
 
Už len texty známych piesní majú úroveň, ktorá sa dotkne duše človeka. Jozef Urban je autorom textov Voda, čo ma drží nad vodou, Vráť trochu lásky medzi nás, Možno sa ti zdá, Len s ňou, Hey you, Kráľovná Mária či Kým nás máš. Tieto a ďalšie piesne odznejú naživo hrané a spievané aj v inscenácii. Raritou je pieseň Voda, čo ma drží nad vodou doplnená o dve slohy z pôvodného rukopisu J. Urbana. V hre tiež odznie jedna autorská pieseň O. Daniša.
 
Svet (podľa) Urbana otvoril „autorský slovenský rok 2013“ v DJGT. Scenár napísala dramaturgička DJGT Uršuľa Ferenčuková, ktorá sa už viackrát prejavila aj ako autorka. Realizačný team je zložený z interných členov divadla. Scénu a kostýmy pripravil javiskový majster Peter Petrinec, ktorý je zároveň výtvarník a člen Zvolenskej sedmičky. Réžiu má herec Richard Sanitra, ktorý už úspešne režíroval niekoľko projektov.
 
Osobnosť a dielo Jozefa Urbana poskytujú skutočne množstvo materiálu na skúmanie a sprostredkovanie. Svojou tvorbou je blízky mladým ľuďom a študentom, ešte za života sa stal maturitnou otázkou. Aj pre nich je táto inscenácia určená. Tiež pre tých, ktorí majú radi metafory nielen básnické, ale aj tie divadelné. Svet (podľa) Urbana je otvorený pre všetkých, ktorí chcú spoznať, ako hrá srdce.
 
Dlžka predstavenia 80 min bez prestávky
Odporúčame od 12 rokov
 
Časopis Nový Populár zachytil atmosféru inscenácie Svet (podľa) Urbana: čítajte TU
 

foto: Ľubo Vojtek