Jozef Cíger Hronský: SMELÝ ZAJKO

Známa slovenská rozprávka o dobrodružstvách Zajka, ktorý prekonal svoj strach.

 plagat zajko

 

 

Dramatizácia Uršuľa Ferenčuková
Texty piesní Tomáš Krištof
Hudba Tomáš Krištof, Dominika Šinaľová
Korepetície Pavel Korduliak
Scéna a kostýmy Martina Golianová
Pohybová spolupráca
Anna Gromanová
Dramaturgia Uršuľa Ferenčuková
Réžia Jana Ovšonková
   
PREMIÉRA 27. novembra 2016
   
 Z verejných zdrojov podporil
Fond na podporu umenia
logo F P U
OSOBY A OBSADENIE:  
Smelý Zajko Daniel Výrostek
Otec Zajačik, Medvieďa 1, Zbojník 1 Marek Rozkoš
Mama Zajačiková, Tetka Iveta Marcineková
Zajkuľa, Sova Katarína Rozkošová
Bábkár, Krajčír Nitka Štefan Šafárik
Medvieďa 2, Ujec, Zbojník 2, Zajko Strachopud Ján Marcinek
Medvedica, Zajačica Jazyčnica Lucia Letková
Krtko, Zbojník 3, Zajko Realista Ondřej Daniš
   
   
Rozprávka SMELÝ ZAJKO patrí k erbovým slovenským rozprávkam. Sprevádzala detstvo viacerých generácií a aj dnes patrí k najznámejším titulom pre deti. Večne zasnívaný Zajko prekoná svoj strach a vyberie sa do sveta. Chce nájsť pole plné kapusty, zahnať zajkom hlad a získať srdce Zajkuľky. Na ceste ho čaká veľa dobrodružstiev a stretnutí s priateľskými, ale i nebezpečnými zvieratkami. Vďaka stretnutiu s Bábkarom však Zajko uverí, že sa môže stať smelý. A tiež zistí, ako môže premeniť svoje sny na skutočnosť. Rozprávku sprevádzajú originálne piesne a pútavé vizuálne spracovanie.
 
Spisovateľ Jozef Cíger Hronský je spätý so Zvolenom, v ktorom sa v roku 1896 narodil. V roku 2016, v roku premiéry rozprávky, sa slávilo 120. výročie jeho narodenia. Hronského prioritou bola výchova detského čitateľa k estetickému vkusu a láske k slovenskej literatúre, ktorú propagoval aj v zahraničí. DJGT chce nadviazať na jeho odkaz a vzdať mu hold prostredníctvom uvedenia Smelého Zajka na divadelných doskách. Fantázia, ktorou kniha disponuje, je výbornou príležitosťou pre sýte divadelné stvárnenie na profesionálnych doskách v autorovom rodnom meste.
 
Dramatizácia Uršule Ferenčukovej je napísaná priamo pre zvolenské divadlo a rešpektuje autorov rukopis i jazyk. Prehlbuje však charaktery a dramatický vývoj postáv. Rozprávka je sprevádzaná hravými piesňami, ktoré napísal Tomáš Krištof a hudbu k nim zložil spolu s Dominikou Šinaľovou. Režisérka Jana Ovšonková predstavuje rozprávku ako silný príbeh o odvahe a nachádzaní seba samého.
 
DJGT systematicky venuje pozornosť tvorbe pre deti a zoznamuje ich so svetom umenia. Smelý Zajko je výbornou príležitosťou spojiť svet divadelnej fantázie s obľúbenou rozprávkou všetkých generácií. Zároveň tým DJGT pokračuje v línii uvádzania tvorby osobností nášho regiónu – tentoraz s akcentom na detského diváka.
 
Dlžka predstavenia 70 min bez prestávky
Odporúčame od 4 rokov.

 foto: René Miko