Bengt Ahlfors: ILUZIONISTI

Kúzelná komédia o svete divadelných ilúzií venovaná jubileu 70 rokov Vladimíra Rohoňa

plagat iluzionisti

 

Preklad Peter Kerlik
Scéna a kostýmy Eva Farkašová
Dramaturgia Ján Chalupka
Réžia Michal Babiak
   
PREMIÉRA 28. apríla 2017
OSOBY A OBSADENIE:  
Kazimír Kant
Vladimír Rohoň
Charlotta Iveta Marcineková
Lekár Marek Rozkoš
   
Lyrická aj úsmevná komédia Iluzionisti prináša vtipné pohľady a názory zástupcov troch rozdielnych generácií. Divadelný bard, herec Kazimír Kant, trávi jeseň života v spomienkach na svoje javiskové postavy a zároveň v hypochondrickom očakávaní „smrteľných“ príznakov, ktoré nečakane spestrí návšteva ambicióznej mladej ženy s rukopisom divadelnej hry. Iskrivú výmenu názorov pomaly vystrieda zvedavosť. Skúsený herec s cynickým humorom i nečakaným šarmom glosuje divadelné zákulisie i svoje súkromie. Zápletka graduje s príchodom praktického lekára, ktorý prináša inú optiku na život, na svet divadla aj na zdravotný stav Kazimíra Kanta.
 
Ústrednú postavu hry stvárňuje herec Vladimír Rohoň, ktorý je už viac ako 40 rokov pevnou súčasťou umeleckého súboru DJGT. Odohral tu viac ako 140 postáv a je permanentne prítomný aj v slovenskej televíznej a rozhlasovej tvorbe. Pri príležitosti životného jubilea 70 rokov uviedlo DJGT inscenáciu venovanú práve tomuto výraznému hercovi zvolenského divadla.
 
Bengt Ahlfors je najznámejší fínsky dramatik, pričom svoje hry píše po švédsky. Dôverne pozná divadelné prostredie, keďže pôsobil v praxi nielen ako dramatik, ale aj ako režisér, dramaturg, umelecký šéf. Zvolenské divadlo pred časom inscenovalo s úspechom jeho hru Divadelná komédia, ktorú Ahlfors osobne navštívil a ocenil. Hra Iluzionisti bola napísaná v roku 2001 a slávi úspechy po celom svete.
 
Dĺžka predstavenia 90 min bez prestávky
Odporúčame od 15 rokov
 
Javiskové debatenie – Iluzionisti (zdroj TV Hronka, 04.05.2016)
 
Vladimír Rohoň  (zdroj ZV Podujatia, J. Števonka, 1.5.2017) Po úspešnej premiére inscenácie Iluzionisti v DJGT Zvolen sa konala zároveň aj narodeninová oslava životného jubilea herca DJGT Vladimíra Rohoňa.

 foto: Ľubo Vojtek
grafický návrh plagátu: Bc. Martina Clancy