Agatha Christie: PASCA NA MYŠI

Svetoznáma detektívna hra pre milovníkov napätia a šedých mozgových buniek.

 

Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna Barbora Šajgalíková
Kostýmy Ján Husár
Hudba RÓbert Mankovecký
Preklad a Réžia Matúš Bachynec
   
PREMIÉRA    

26.10.2018

OSOBY A OBSADENIE:  
Mollie Ralstonová Katarína Rozkošová
Giles Ralston Marek Rozkoš
Krištof Wren
Daniel Výrostek
Pani Boylová Jana Pilzová
Major Metcalf Michal Ďuriš
Slečna Casewellová Veronika Slamková
Pán Paravicini Vladimír Rohoň
Detektív Trotter Richard Sanitra
   
Svetoznáma Agatha Christie je kráľovnou detektívneho žánru. Jej najslávnejšia detektívna hra PASCA NA MYŠI poteší nielen milovníkov napätia a šedých mozgových buniek, ale aj ctiteľov klasickej drámy a jedinečných charakterov na scéne.
 
Nadčasová PASCA NA MYŠI je najhrávanejšou divadelnou hrou autorky. Počas snehovej búrky uviazne v novootvorenom penzióne nesúrodá skupina ľudí. Ako predzvesť smrti ich sprevádza detská melódia o troch myškách, ktorá znie z najneočakávanejších miest. Hra má výborne napísané charaktery postáv, ktoré sa postupne odhaľujú a premieňajú. Silnou stránkou hry je psychológia postáv a špecifická atmosféra, ktorá striedavo graduje napätie a uvoľnenie, presne v duchu klasickej výstavby drámy.
 
Túto hru autorka sama zdramatizovala a v londýnskom West Ende sa hrá nepretržite od roku 1952. Československá premiéra sa konala v januári 1961 v pražskom Divadle S. K. Neumanna. Už v októbri 1961 ju ako prvé slovenské divadlo uviedlo práve Divadlo J. G. Tajovského a to v réžii Miloša Pietora, ktorý bol pred nástupom do Martina režisérom zvolenského divadla.
 
Uvedenie hry Agathy Christie PASCA NA MYŠI je súčasťou dramaturgického konceptu 70. sezóny DJGT. Počas jubilejnej sezóny uvádza DJGT premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované a prepája tak minulosť so súčasnosťou. Inscenácia PASCA NA MYŠI mala pôvodnú premiéru v roku 1961 v réžii Miloša Pietora.