Štefan Šafárik
(člen súboru od roku 1967)

 

 Safarik

Inscenácie a postavy

Balada pre banditu MAGERI
Škola základ života RIADITEĽ (nemčina)
Smelý Zajko BÁBKÁR, KRAJČÍR NITKA
Charleyho teta STEPHEN SPETTIGUE
Orol tatranský GRÓF ZAY
Skrotenie zlej ženy BAPTISTA MINOLA, BOHATÝ
PADOVSKÝ OBČAN, PRINCIPÁL
Prekliaty básnik MEREBEUF
Lekárske tajomstvo RIADITEĽ
Čertice FORTUNATO

 

Štefan Šafárik nastúpil do Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene v roku 1967 a dnes patrí k jeho stabilným pilierom. Vytvoril množstvo krásnych postáv z našej i svetovej dramatiky - v hrách Shakespeara, Goldoniho, Čechova, Gorkého, Molièra, ale i Stodolu, Soloviča, Tajovského či súčasníkov Hubača, Feldeka, Balleka, Procházku. Jeho neopakovateľná mimika, gesto, pohyb vždy dotvárajú premyslenú analýzu postavy. Jeho prednosťou je aj muzikalita. Vďaka nej i príjemne zafarbenému hlasu vytvoril viacero pôsobivých muzikálových postáv v takých tituloch ako je Hello Dolly, My fair lady, Čardášová princezná, Fidlikant na streche, Hrnčiarsky bál (ako hosť v Štátnej opere v Banskej Bystrici), zvolenskí diváci ho mohli vidieť v muzikáli Prekliaty básnik v postave MEREBEUFA.

Štefan Šafárik využíva svoj komediálny talent a humor pri interpretovaní širokého spektra postáv a postavičiek, dramatickú hĺbku a ľudský rozmer zas pri interpretácii vnútorného sveta postáv. V roku 2012 mala premiéru inscenácia Dobre rozohraná partia pri príležitosti Šafárikovho životného jubilea. Autenticky v nej stvárnil ufrflaného a predsa zraniteľného vdovca FREDA KOWINSKÉHO. V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v úlohe PRINCIPÁLA v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy, v žánrovo presnej postave STEPHENA SPETTIGUA vo veselohre Charleyho teta alebo ako RIADITEĽA v komédii Lekárske tajomstvo. V štúdiovej inscenácii Ten okamih patril mne zosobnil svetoznámeho spisovateľa a dramatika A. P. ČECHOVA a odkryl jeho emocionálnu stránku prostredníctvom listov Oľge Knipperovej, ktorú v hre stvárňuje hercova manželka Anita Krepčárová Šafáriková. Detskí diváci ho môžu vidieť v rozprávke Smelý Zajko ako KRAJČÍRA a BÁBKÁRA.

Diváci DJGT mu prejavili svoju priazeň a v roku 2014 mu po deviatykrát udelili Cenu MOTÝĽ pre najpopulárnejšieho herca DJGT. Jeho celoživotné majstrovstvo ocenil v roku 2009 Literárny fond CENOU LF za celoživotné dielo. Na margo ocenenia povedal: "Niekto svoju správnu cestu nájde skôr, niekto neskôr a niekto ju možno nenájde vôbec. Ja som tú správnu cestu zrejme našiel: je to divadlo a Zvolen... Mám rád divadlo, mám rád javisko a ľudí v hľadisku. Som rád, že im môžem hrať život." V roku 2013 získal Prémiu Literárneho fondu za postavu FREDA KOWINSKÉHO v hre Dobre rozohraná partia.