Richard Sanitra
(člen súboru od roku 2007)

 

 Sanitra

Inscenácie a postavy

Balada pre banditu ANDREJ
Drexlerovci VILI
Beta, kde si? TUROŇ, Brtáňov kmotor
Škola základ života ADY ČADIL (záškolák a repetent)
Denník Anny Frankovej HERMAN VAN DAAN
Charleyho teta LORD FANCOURT BABBERLEY (BABBS)
Skrotenie zlej ženy LUCENTIO, ŠĽACHTIC Z PISY
Na konci... JESENSKÝ, DRAŠKOVIČ, BAGAR
Prekliaty básnik SERMOISE
Svet (podľa) Urbana RIŠO
Polepetko OTEC, STRÁŽ 1,KOMORNÍK,KUCHÁR
Lekárske tajomstvo DR. MIKI MOZOĽA
Čertice BEPPO
Poplach v hoteli Westminster 2 GEORGE PIGDEN

 

Richard Sanitra je absolventom Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde úspešne ukončil aj doktorandské štúdium. Od septembra 2007 je členom umeleckého súboru DJGT. Venuje sa tiež dabingu, rozhlasu, moderovaniu, pedagogike, už niekoľko rokov je spolutvorcom galavečera Motýľ a aktívnym inšpirátorom ďalších podujatí divadla. Svoje režijné danosti využil po prvýkrát v roku 2009 v rozprávke Hľadá sa Mikuláš! V roku 2013 režíroval v DJGT autorskú hru Svet (podľa) Urbana, zapojil sa tiež do medzinárodnej spolupráce DJGT so Slovenským vojvodinským divadlom Báčsky Petrovec, Srbsko a režijne pripravil komornú drámu Helverova noc. V roku 2014 zrežíroval autorskú hru o dejinách divadla DIVADLO V KOCKE.

Aktuálne stvárňuje na zvolenských doskách širokú škálu charakterov. V komédiách presne dávkuje humor a má zmysel pre temporytmus. Diváci ho môžu vidieť vo veselohre Charleyho teta ako falošnú DONNU LUCIU alias BABBSA, v komédii Celebrity ako lúzra a náhlu televíznu hviezdu EMILA / EDUARDA, v hre Arzenik a staré dámy ako tetuškami milovaného MORTIMERA, v hre Lekárske tajomstvo ako extravagantného doktora MIKIHO MOZOĽU a v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy ako namysleného LUCENTIA. S precíznosťou vytvára aj dramatické postavy: v inscenácii Denník Anny Frankovej zosobňuje navonok suverénneho, no vo vnútri slabošského otca HERRMANNA VAN DAANA, v autorskej hre Zajatec vlastného príbehu je ako bizarný HASIČ KAROL na tenkej hrane medzi smútkom a nádejou, v hre Svet (podľa) Urbana je jedným z interpretov osobnosti Urbana. Detskí diváci ho poznajú z rozprávky Tri prasiatka.

Postava TOMA v inscenácii Dokonalá svadba mu v roku 2009 priniesla Prémiu Literárneho fondu. Za réžiu inscenácie SVET (PODĽA) URBANA získal v roku 2013 Cenu Literárneho fondu. V roku 2015 získal CENU LITERÁRNEHO FONDU za výnimočné stvárnenie postavy Emila/Eduarda v hre CELEBRITY s.r.o. Richard Sanitra získal tiež v roku 2015 divácku Cenu MOTÝĽ pre Najpopulárnejšieho herca 66. sezóny DJGT, ktorú obhájil po druhý krát v roku 2016.