Daniel Výrostek
(člen súboru od roku 2007)

 

Vyrostek

Inscenácie a postavy

Balada pre banditu UHRÍN, JURO ŠUHAJ, LACO
Beta, kde si? LEKÁR
Škola základ života VÁCLAV KRHÚNEK, šplhúň a šprt
Smelý Zajko SMELÝ ZAJKO
Charleyho teta CHARLEY WYKEHAM
Orol tatranský JOZEF MILOSLAV HURBAN
Divadlo v kocke HENRICH
Na konci... JOZEF GREGOR
Skrotenie zlej ženy TRANIO, LUCENTIOV OSOBNÝ SLUHA
Prekliaty básnik PICHART
Svet (podľa) Urbana DANO
Polepetko POLEPETKO
Lekárske tajomstvo PATRIK
Hľadá sa Mikuláš CHLAPEC DANKO
Poplach v hoteli Westminster 2 RONNIE

Daniel Výrostek je absolventom Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Divadlu sa venuje od trinástich rokov, kedy začal študovať herectvo na Konzervatóriu v Košiciach. Venuje sa moderovaniu, prednesu, spevu, autorskému čítaniu, rozhlasu. Výrazné úspechy má v dabingu, za ktorý bol v roku 2005 ocenený Zlatou slučkou. V relácii Javiskové debatenie TV Hronka prináša reportáže z kutúrneho diania regiónu. So zvolenským divadlom začal spolupracovať už ako študent a členom umeleckého súboru sa stal v roku 2007. Režiséri využívali jeho tvárnosť a tak už v začiatkoch zosobnil celé spektrum typov postáv. Aj jeho súčasné postavy sú žánrovo pestré.

Diváci ho môžu vidieť v komédiách, predstavuje sa ako CHARLEY WYKEHAM vo veselohre Charleyho teta, ruský žiarlivec RONNIE v hre Poplach v hoteli Westminster 2, rozhnevaný mladý muž, „pankerský“ PATRIK hľadajúci otca v hre Lekárske tajomstvo či ako vitálny a pohotový TRANIO v Skrotení zlej ženy. Dramatický náboj prináša precízne spracovaná centrálna postava JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO v hre Na konci... V postave citovo vyhoreného podnikateľa JOZEFA zas prináša pohľad na dnešnú dobu v hre Zajatec vlastného príbehu. V autorskej hre s piesňami Svet (podľa) Urbana umocňuje v postave DANA výpoveď inscenácie a rozvíja svoj široký spevácky potenciál. Účinkuje aj v rozprávkach divadla, aktuálne je hlavným predstaviteľom SMELÉHO ZAJKA v rovnomennej rozprávke.

V roku 2010 získal Prémiu Literárneho fondu za stvárnenie postavy Chlapec Danko v rozprávke Hľadá sa Mikuláš! s prihliadnutím na stvárnenie ďalších ústredných rozprávkových postáv: Kocúr Minašu v rozprávke Kocúr v čižmách, Čimo v rozprávke Čin-Čin, Bystrozraký v rozprávke Dlhý, Široký, Bystrozraký. V roku 2014 získal Cenu Literárneho fondu za stvárnenie JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO v hre Na konci...