Jana Pilzová
(členka súboru od roku 1994)

 

 Pilzova

Inscenácie a postavy

Drexlerovci KLÁRA
Beta, kde si? HANA HORECKÁ, Brtáňova sestra
Škola základ života KOLÍSKOVÁ, triedna (slovenčina)
Denník Anny Frankovej PETRONELA VAN DAANOVÁ
Sliepka DIANA
Arzenik a staré dámy MARTA BREWSTEROVÁ
Skrotenie zlej ženy KURT A ĎALŠÍCH PÄŤ PETRUCCIOVÝCH SLUHOV,
KRAJČÍR, KLOBUČNÍK, VDOVA
Prekliaty básnik ŽOBRÁČKA
Lekárske tajomstvo JANA FINTOVÁ

 

Jana Pilzová mala získala svoje prvé angažmán v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Nezabudnuteľnou pre ňu zostáva spolupráca v niekoľkých divadelných projektoch s vynikajúcim československým režisérom Petrom Scherhaufferom. Po prechode do zvolenského divadla v roku 1994 zaujal režisérov jej temperament vyvažovaný precíznou analýzou textu a dôslednou prípravou, ktorú uplatnila v komediálnych i v dramatických polohách. Svoju hereckú profesionalitu uplatňuje aj v dabingu a v rozhlase. Nadabovala stovky postáv, medzi inými aj také hviezdy ako Kristin Scott Thomas, Ornella Mutti, Joan Valley Kilmer, Hanna Schygulla, Cybil Shepherd, Shannen Doherty a iné. V roku 2000 bola nominovaná na Zlatú slučku za najlepší dabing za postavu schizofreničky vo filme Siluety. Ako hosť účinkovala v MsD Actores v titulnej postave inscenácie Gupka; v divadelnom spolku Dívadlo v jednej z hlavných úloh v hre Mira Gavrana Nesmejte sa, prosím; v Divadle Záhrada - Centrum nezávislej kultúry v Banskej Bystrici v netradičnej úprave Lorcovej drámy Dom Bernardy Alby. Účinkovala v niekoľkých televíznych seriáloch, ako napr. Rodinné prípady, Divoké kone, Chlapi neplačú, Ordinácia v ružovej záhrade, V mene zákona, Aféry 1. séria.

Vo zvolenskom divadle ju diváci môžu vidieť ako originálne stvárňuje postupne osem postáv v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy. Komediálne ladenú postavu JANY FINTOVEJ zosobňuje v hre Lekárske tajomstvo. V čiernej komédii Arzenik a staré dámy osobito interpretuje tetušku MARTU. Účinkuje tiež v štúdiovej hre Sliepka ako výstredná herečka DIANA a v inscenácii Denník Anny Frankovej ako PETRONELA VAN DAANOVÁ ľpejúca na udržaní svojho výnimočného postavenia. Deťom sa predstavuje ako LÍŠKA ŇUFA v rozprávke TRI PRASIATKA. Autorsky a režijne sa podpísala pod rozprávku O TROCH VÍLACH, ktorá bola uvedená v roku 2013 v rámci slovenského autorského roku DJGT.

V roku 2009 získala Prémiu Literárneho fondu za stvárnenie postavy UČITEĽKY v hre Návšteva starej dámy. V roku 2011 získala Cenu Literárneho fondu za stvárnenie postavy HELENKY v hre Plač. V roku 2015 získala Prémiu Literárneho fondu za plasticky stvárnenú titulnú postavu „tetušky“ MARTY BREWSTEROVEJ v inscenácii Arzenik a staré dámy.