SVETOVÝ DEŇ DIVADLA 2018

SVETOVÝ DEŇ DIVADLA AKO PRIPOMIENKA SILY UMENIA

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pozval divákov na silný večer spájajúci témy Posolstva k Svetovému dňu divadla s posledným predstavením hry inscenácie Zajatec vlastného príbehu a diskusiou. 

Každoročne sa 27. marca v divadlách na celom svete číta aktuálne Posolstvo k Svetovému dňu divadla od osobnosti výnimočného formátu. Posolstvá často pripomínajú silu divadla a zodpovedné miesto umenia v ľudskej spoločnosti, čo je téma aktuálna aj v dnešných dňoch.

V roku 1963, keď nad svetom visela hrozba jadrovej vojny, slávny dramatik Arthur Miller napísal: „V čase, keď diplomacia a politika majú nedostatočné a slabé prostriedky, musí umenie so svojím jemným, a niekedy aj veľkým dosahom niesť bremeno spájania ľudského spoločenstva.“ Na tieto slová nadväzuje v roku 2018 britský herec, spisovateľ a režisér Simon McBurney a slová jeho Posolstva odzneli aj na doskách Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene.

Nasledovala derniéra - posledné predstavenie autorskej hry Jakuba Nvotu Zajatec vlastného príbehu. Raritou hry je, že bola písaná priamo pre hercov zvolenského divadla vrátane originálnych piesní Ľubice Malachovskej Čekovskej. Výraznú komiksovo ladenú scénu a kostýmy navrhli bratia Daubravovci. Historky z nočného mesta sú sondou do nášho súčasného života a predstavujú s láskavým humorom príbehy siedmich ľudí, ktorých bizarné osudy sa pretnú v nonstop bare Amnézia. Derniéra je pre hercov aj tvorcov inscenácie príležitosťou rozlúčiť sa s nevšednou inscenáciou. Na ich pocity sa môžu diváci opýtať hneď po skončení predstavenia počas diskusie.

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pozvalo divákov osláviť spoločne Svetový deň divadla v utorok 27. marca o 18.30. Fenomén divadla je, že sa koná vždy tu a teraz, v časopriestore medzi umelcami a divákmi. Reflektovalo to aj tohtoročné Posolstvo: „Prítomný moment je vždy témou divadla. Bez umelcovho konania by publikum nemohlo uveriť. Bez viery publika by predstavenie nebolo úplné.“ 

27.03.2018 o 18:30

 

Na oslavu 70. výročia založenia Medzinárodného divadelného inštitútu (International Theatre Institute) a ako zdôraznenie medzikultúrneho a medzinárodného aspektu divadla vybral inštitút tento rok až päť osobností z piatich regiónov UNESCO, aby napísali posolstvá k Svetovému dňu divadla. Za Afriku posolstvo napísala umelkyňa Were Were Liking, za Ameriku mexická spisovateľka a novinárka Sabina Berman, arabské krajiny reprezentuje libanonská režisérka, spisovateľka a performerka Maya Zbib a Áziu indický režiséra herec Ram Gopal Bajaj. Autorom posolstva pre Európu je britský herec, spisovateľ a režisér Simon Mcburney

Simon McBurney 2

 Posolstvo k Svetovému dňu divadla ..... čítajte TU